صفحه اصلی | اخبار | سیاسی | پژوهشی | پرورشی | اجتماعی | نیروی انسانی | تربیت بدنی | حلقه های صالحین | پایگاه های بسیج | تصاویر | بخش نامه ها | کلام آسمانیان | استفتائات | بصیرت

ادغام وزارتخانه‌ها آرزوي 25 ساله بود

بازدید » 1 620        

محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور در ادامه سخنانش در گفت‌وگوي زنده تلويزيوني از شبكه دو سيما در خصوص اختلاف نظر دولت و مجلس درباره نحوه اجراي ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص ادغام وزارتخانه‌ها اظهار داشت: ادغام وزارتخانه‌ها از دو منظر ضرورت است.

 

 

 


وي افزود: براساس قانون برنامه پنجم دولت مكلف است تا پايان سال دوم برنامه تعداد وزارتخانه‌ها را از 23 وزارتخانه به 17 وزارتخانه كاهش دهد و ضرورت دوم از جنبه اصلاح ساختارهاست.

رئيس جمهور گفت:‌ از 25 سال قبل كاهش وزارتخانه‌هاي جزو آرزوهايي بوده كه بر سه برنامه تأكيد شده اما اجرا نشده بود و در قانون برنامه پنجم پس از بحث كارشناسي سازوكاري براي اجرايي شدن آن پيش‌بيني شده است و اين مأموريت در اختيار دولت قرار گرفته است.

احمدي‌نژاد افزود: اكنون دولت در اين مسير حركت كرده و وزارتخانه‌اي بدون وزير نمانده و وزارتخانه‌هاي ادغام شده توسط سرپرست اداره مي‌شود اما برخي سؤال مي‌كنند چرا دولت با تعجيل اين كار را انجام مي‌دهد كه بايد بگويم تعجيلي در كار نيست و سرعت دولت دليل علمي و اجرايي دارد.

وي ادامه داد:‌ اگر ما بخواهيم 6 ماه درباره ادغام اين وزارتخانه بحث كنيم اين كار ساختار اداري را با مشكل مواجه مي‌كند چرا كه يك وزير نمي‌داند كه آيا وزارتخانه‌ او جزو وزارتخانه‌هاي ادغامي هست يا نيست و او بر سر كار مي‌ماند يا نه؟

"اتفاقاً در گذشته هم به همين دلايل و به اين دليل كه سازوكار تعبيه شده در قانون طولاني بود توسط رؤساي جمهوري قبلي اجرا نشد چرا كه با آن فرايند تعداد زيادي از وزارتخانه‌ها در يك پروسه زماني طولاني يكساله بلاتكليف مي‌ماندند. "

رئيس جمهور با تأكيد براينكه دولت دهم در جهت اجراي قانون براي كوچك‌سازي دولت حركت كرد و كار خوبي بود و مشكلي هم نيست و دستگاهها مشغول انجام مأموريـت‌ها و وظايف خود هستند، اظهار داشت: به لحاظ عاطفي دوست داشتم تعداد وزارتخانه‌ها به 30 وزارتخانه برسد.

احمدي‌نژاد افزود: در اين دولت دوستان خوبي هستند كه نيروهاي مؤمن و مفيد براي كشورند ولي مصلحت كشور و علم مديريت حكم مي‌كند كه دولت در جهت كوچك‌سازي حركت كند و اين كار بايد از سر انجام شود يعني مجموعه مسئوليت‌ها و اختيارات دولت كاهش يابد.

وي تصريح كرد: الان وزارت راه و ديگر وزارتخانه‌ها به خوبي اداره مي‌شوند و مشكلي نيست و اگر مشكلاتي هم هست مربوط به روال عادي اين امور است كه با تبيين شرح وظايف و اختيارات وزارتخانه‌ها اين موضوعات هم حل مي‌شود.

رئيس جمهور با بيان اينكه به دو شكل مي‌توان شرح وظايف و اختيارات وزارتخانه‌ها را نوشت، گفت: يك راه اين است كه شرح وظايف جديد وزارتخانه‌ها را با ملاحظات امروز كشور پس از كارشناسي‌ها بنويسيم كه اين كار چند ماه طول مي‌كشد و بعد كه آن را به مجلس مي‌دهيم هم زمان طولاني براي تصويب مي‌برد و كارها بر زمين مي‌ماند.

احمدي‌نژاد افزود: راه دوم اين است كه وظايف دو وزارتخانه را تجميع كنيم و يكي از وزرا اداره امور را برعهده بگيرد و بدون اينكه تأثيري بر روند كارها بگذارد كارشناسان شرايط كاهش حوزه مسئوليت وزارتخانه‌ها را بررسي و استخراج كنند و به سمت اجرايي شدن آن بروند.

وي تصريح كرد: اكنون ما راه دوم را در پيش گرفته‌ايم و لايحه شرح وظايف و مسئوليت‌ها و مأموريت‌هاي تجميع شده را مي‌نويسم و پس از آن كه شرح وظايف جديد وزارتخانه در مجلس تصويب شد، مسئوليت‌هاي اضافي حذف مي‌شود.

رئيس جمهور درباره بحث‌هايي كه در خصوص نحوه اجراي ماده 53 قانون برنامه پنجم مطرح مي‌شود، اظهار داشت:‌ ايران كشور آزادي است و بحث‌هايي كه درباره مسائل مي‌شود شيرين است اما اينكه كسي بخواهد از اين اختلافات بهره گرفته و كينه‌ورزي كند، درست نيست كه خوشبختانه در كشور ما چنين وضعيتي نيست.

احمدي‌نژاد ادامه داد:‌ همه تلاش ما رسيدن به تفاهم روي بهترين نقطه است و در كشور ما بن‌بست وجود ندارد چرا كه رهبري هستند و اگر تفاهمي صورت نگرفت ايشان مسئله را با يك اشاره حل مي‌كنند.

وي تصريح كرد: ايران تنها يا معدود كشوري است كه سيستم آن به گونه‌اي است كه در اداره امور بن‌بستي وجود ندارد و بحث‌هاي كارشناسي هم خوب است اما اگر بخواهد دستمايه ايجاد مشكل باشد بد است كه خوشبختانه چنين نيست و همه در جهت حل مشكل و نه ايجاد مشكل حركت مي‌كنيم.

" در قانون برنامه پنجم كه صدها حكم تحول‌آفرين دارد هرجا اختلافي به وجود مي‌آمد گفت‌وگو مي‌كرديم و موضوع حل مي‌شد و الان هم مي‌توانيم مسائل را با بحث حل كنيم و اگر جايي كار قفل شد، مرجع بالاتري اين قفل را باز مي‌كند و نگران‌كننده نيست. "

رئيس جمهور درباره بحث وزارت نفت هم توضيح داد: اكنون خود من سرپرست وزارت نفت هستم و نظر دولت ادغام اين وزارتخانه در وزارت نيرو است كه يك تكليف قانوني است.

احمدي‌نژاد افزود: تصويري كه برخي افراد از ادغام يا لغو و حذف وزارتخانه‌ها دارند تصويري واقعي نيست چرا كه كل بودجه وزارت نفت 30 ميليارد است و اصل آن نيز متعلق به شركت نفت است و وزارت نيرو هم يك وزارتخانه پروژه‌ايست و از اين جهت با هم سنخيت دارند.

وي تصريح كرد: بيش از يك چهارم انرژي توليدي در كشور تبديل به برق مي‌شود و در واقع وزارت نيرو مشتري وزارت نفت است و اين دو ارتباطات گسترده با هم دارند كه با ادغام انها، ساختمان‌ها و مسئوليت‌هايشان هم كاهش مي يابد؛ تقريباً در اكثر كشورهاي رو به‌ پيشرفت، وزارت انرژي وجود دارد و ما هم در نظر داريم كه چنين وزارتخانه‌اي داشته باشيم.

رئيس جمهور در خصوص كوچك‌سازي دولت از طريق واگذاري ساختمان‌ها و ساماندهي مسئوليت‌هاي دستگاه‌ها، اظهار داشت: سازمان ميراث فرهنگي در تهران 8 ساختمان خود را تخليه كرده كه براي تأمين نياز يا فروش آنها اقدام خواهد شد.

احمدي‌نژاد افزود: وزارت جهاد كشاورزي هم ساختمان اين وزارتخانه بدون آنكه ساختمان جديدي خريداري كند تخليه مي‌كند و وزارت آموزش و پرورش هم در راستاي اصلاح سيستم خود قصد دارد همه مجموعه را در يك ساختمان تجميع كند و 80 ساختمان را واگذار خواهند كرد.

وي با بيان اينكه در حال حاضر 4 هزار و 600 ساختمان دولتي در تهران وجود دارد كه موجب افزايش قيمت و مهاجرت مي‌شود، متذكر شد: اگر كار ادغام وزارتخانه‌ها به صورت صحيح پيش‌ رود كار مثبتي است كه مشكلي به وجود نمي‌آورد و حتي برخي وزارتخانه‌ها امكان آن را دارند كه سه وزارتخانه باهم ادغام و با يك وزير اداره شوند.

مجري برنامه از رئيس جمهور درباره وضعيت رياست ايران بر اوپك با وجود تغيير وزير نفت سؤال كرد كه احمدي‌نژاد پاسخ داد: جمهوري اسلامي رياست اوپك را برعهده دارد و اين موضوع به شخص وزير مرتبط نمي‌شود بلكه يك مسئوليت حقوقي است و همين وزير به عنوان نماينده ايران در اجلاس اوپك شركت مي‌كند.

احمدي‌نژاد تصريح كرد: دوستان ما در كابينه از بهترين نيروهاي كشور هستند اما بالاخره ما بايد درباره اداره امور تصميم بگيريم و گاهي تصميم‌گيري سخت مي‌شود چرا كه بايد از بين دوستان قديمي يكي را انتخاب كنيم.

وي تصريح كرد: براي انتخاب مسئول براي وزارتخانه‌هاي ادغام شده حتي با دوستان مشورت كردم و به خودشان گفتم هرچه تصميم گرفتند نتيجه را به من بگويند و رابطه ما صميمانه است اما بالاخره بايد براي كوچك كردن دولت 11 وزارتخانه حذف شود و ما بايد منافع كشور و ملت را در نظر بگيريم.

رئيس‌جمهور گفت: اشخاص محترم هستند ولي همه ما بايد فداي كشور، ملت و آرمان خود شويم و بايد اين مسئله عادي شود كه مسئولي امروز مسئول است اما فردا نيست و بايد متناسب با شرايط تصميم بگيريم تا بتوانيم كشور را اداره كنيم.مطالب مرتبط :
 • براي حذف كنكور کاری انجام نشده است
 • هنوز جاي جلوگيري از ريخت و پاش‌ها وجود دارد
 • تأسيس نهادي مستقل براي امر به معروف
 • بازتاب سخنان " احمدي‌نژاد " در رسانه‌هاي عربي
 • احمدی نژاد:دولت تا آخر پاي ولايت فقيه ايستاده است • نام:
  ایمیل:
  نظر شما:
  کد امنیتی: عکس خوانده نمی شود

  ورود کاربران

  شناسه کاربری :
  رمز عبور :

  اوقات شرعی  نظرسنجی

  از خدمات سایت رضایت دارید؟